До вашої уваги результати опитування «Чи впливає розмір заробітної плати посадових осіб на рівень корупції в органах державної влади».
Проєкт «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю» (Ініціатива) проводить регулярні постійні онлайн-опитування з різноманітних актуальних питань економічної сфери, які спрямовані на оперативне отримання зворотнього зв’язку (реакції) від зацікавлених сторін на різноманітні події, ініціативи Уряду, інших стейкходерів у митній та суміжних сферах. Результати відповідних опитувань публікуються та надсилаються до зацікавлених органів державної влади.
Опитування «Чи впливає розмір заробітної плати посадових осіб на рівень корупції в органах державної влади» – це 25-те опитування із серії онлайн-опитувань, які регулярно проводяться Проєктом «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю».
Опитування проводилося з 02 по 11 червня 2023 року.
З огляду на недавні події, пов’язані із підозрами в корупції найвищих посадових осіб судової гілки влади, у суспільстві активізувалася дискусія щодо виправданості надвисоких зарплат топ чиновників, які, у теорії, мали б забезпечувати та гарантувати їхню незалежність і некорумпованість. У чергове постало питання, чи впливає високий рівень заробітної плати працівника органу державної влади на зменшення рівня корупції при реалізації функцій держави такими посадовими особами?
І де та «золота середина» достатньої заробітної платні для топ чиновників та інших посадових осіб органів влади?
Опитування спрямоване на вивчення думки зацікавлених осіб щодо наявності чи відсутності взаємозв’язку між розміром заробітної плати посадових осіб та проявами корупції в органах державної влади А також щодо ставлення до підвищення заробітної плати держслужбовцям, у т. ч. з метою зменшення корупційних ризиків.
Головне з опитування:
Ø Більшість опитаних (52%) погодилися з твердженням про необхідність збільшення заробітної плати посадових осіб органів державної влади з метою зменшення корупційних ризиків під час виконання ними своїх повноважень.
Ø При наданні відповіді на попереднє питання на переважну більшість опитаних у 76% не вплинули недавні події, пов’язані з підозрами у корупції вищих посадових осіб судової гілки влади.
Ø Цікаво, що незважаючи на те, що більшість підтримала збільшення заробітної плати держслужбовцям, тільки 38% підтримали необхідність збільшення зарплати інспекторам митниці. Лише 7% опитаних запропонували залишити існуючий рівень зарплат.
Ø Пропозиція щодо виділення на потреби митниці певної частки від надходжень до державного бюджету розділила респондентів. Але відносна більшість у 44% висловилася проти такої ідеї. Це може свідчити про необхідність проведення публічної дискусії з цього питання.
Ø Питання щодо збільшення розміру заробітної платні працівникам митниці також розділило думки опитаних. При цьому відносно більша частка у 38% негативно ставиться до збільшення заробітної платні митникам. Це може вказувати на наявність інших поглядів на причини та засоби боротьби з проявами корупції в органах влади.
Ø Еквівалент 5-ти або 3-ох встановлених державою мінімальних заробітних плат має отримувати інспектор митниці на думку 40% (25% і 15%) опитаних. Майже третині було важко визначитися із своєю позицією.
Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША). Її зміст є виключно відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network.