Шановні колеги та друзі!
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) підготував Підсумковий річний випуск Макроекономічного моніторингу України «2024 – Рік викликів та змін: Погляд команди МЕМУ».
Україна за підсумками 2024 року продемонструвала помірні темпи зростання економіки у 3,8%, згідно оперативної оцінки ІЕД. Основними перешкодами діяльності компаній були небезпека працювати, брак робочої сили та проблеми з доступом до електроенергії.
2024 рік почався з недостатньої міжнародної фінансової та військової підтримки України, проте домовленість Групи Семи про пакет допомоги на $50 млрд додав впевненості щодо подальшого фінансування, а старт в червні перемовин з ЄС про членство визначив вектор реформ.
Чому реальний ВВП зріс?
Чи все було добре в економіці? На жаль, ні. Російські обстріли енергетичної інфраструктури створили дефіцит електроенергії, від якого страждав як бізнес, так і населення. Проте це стимулювало розбудову мережі розподіленої генерації – за рік таких об’єктів вже підключено на 835 МВт.
А попри вищу інфляцію – 11% у листопаді до попереднього року – і знецінення гривні з 38 грн до 42 грн за долар, НБУ доклав зусилля для продовження курсу на забезпечення макроекономічної стабільності та збільшив міжнародні резерви до понад $43 млрд.
Більше про основні макротренди 2024 року, а також про те, наскільки може зрости реальний ВВП в новому 2025 році, читайте в річному звіті команди Місячного економічного моніторингу України #MEMU — На сайті ІЕД.
Автори: Олександра Бетлій, Ірина Коссе, Віталій Кравчук