Історія винаходу штрихового кодування починається в 1948 році, коли Бернард Сільвер, аспірант Інституту Технології Університету Дрекселя у Філадельфії, почув, як президент місцевої продовольчої мережі просив одного з деканів розробити систему, що автоматично зчитує інформацію про продукт під час його контролю. Сільвер розповів про це друкзям – Норману Джозефу Вудланду і Джордін Джохенсону. Утрьох вони почали досліджувати різні системи маркування. Їх перша працююча система використовувала ультрафіолетові чорнила, але вони були досить дорогі, а крім того, з часом зникали.
Поштовх натхненню для створення штрих-коду Норманду Вудланду дала Азбука Морзе. Вудланд сформував свій перший штриховий код на піску на березі океану, ось як він сам говорить про це: “Я тільки розширив крапки і тире вниз і з них зробив вузькі і широкі лінії”. А для прочитання штрихів він використовував технологію оптичного саундтрека, використовувану для запису звуку в кінофільмах. У 1952 році винахідниками був отриманий патент США на винахід. Але протягом майже двох десятиліть штрих-код практично не використовувався.
У 1966 році відбувся спеціальний з’їзд власників торговельних мереж США, на якому було вирішено серйозно зайнятися дослідженнями в сфері маркування штрих-кодом. Це додало стимул дослідникам у галузі штрихового кодування: почалася розробка оптимальної системи штрих-кодування, яка могла б зчитувати штрих-код з різних кутів і з різної відстані, а також, щоб вартість установки такої системи окупалася протягом 2 – 2,5 років.
У той час використовувався варіант штрих-коду під назвою “Бичаче око” (від англ. “Bull’s eye”- яблучко в мішені). Він був схожий на мішень для стрільби – лінії відображалися у вигляді концентричних кіл. Це ускладнювало його впровадження.
Тоді керівництво корпорації ІВM налагодила розробку прямого оригінального штрих-коду, спочатку розробленого Норманом Вудлендом. Такий штрих-код ідеально підходив для друку на упаковці і для подальшого його зчитування, а в 1973 році на з’ізді власників торговельних мереж він був прийнятий в якості нового стандарту маркування товарів.
Остаточний варіант прямого штрих-коду ІВМ , який з годом був названий Universal Product Code (UPS), був розроблений Джорджем Дж. Лоре.
Перше в історії зчитування штрих-коду відбулося 26-го червня 1974 року в супермаркеті “Мерш” в місті Трой, штадт Огайо. Штрих-код знаходився на пачці жувальної гумки. На початку 80-х років штрих-код почав набирати популярність серед власників магазинів роздрібної торгівлі. А в 1981 році американська армія стала використовувати цю розробку ІВМ для маркування та обліку військового обладнання.
Але така область, як штрихове кодування, не може обходитися без стандартизації. У 1996 році був заснований підкомітет SC S1 “Автоматична ідентифікація і методи збору даних” технічного комітету ISO/IEC JTC 1 “ Інформаційні технології”, який розробляє стандарти для штрихового кодування. До лютого 2013 року підкомітетом було опубліковано 103 міжнародних стандарти, які охоплюють всі питання штрихового кодування, а також специфікації для обладнання, для маркування, ідентифікації або зчитування різних типів штрих-кодів і оптичний приладів.
Начальник відділу штрихового кодування Пономаренко Ж. А.
(тел.: 52-59-72, 067-430-12-68)