Чимало ветеранів і ветеранок прагнуть професійно реалізувати себе в аграрній сфері, яка на сьогодні є однією з найперспективніших в Україні.
Про підтримку, яку можна отримати для заснування власного агробізнесу чи працевлаштування в агросфері, розповіли під час ярмарку вакансій, який відбувся 17 січня у Вінниці.
Одна з таких можливостей – проєкт «Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор», який запустила компанії AgriAnalytica за підтримки Програми USAID АГРО.
Засновники проєкту пропонують ветеранам пройти один з п’яти безоплатних онлайн-курсів, які допоможуть досягнути успіху в агросфері:
«Агробізнес для ветеранів» – слухачі курсу здобудуть практичні знання для отримання грантових коштів на розвиток власної справи.
«Агротехнології вирощування нішевих культур» – слухачі курсу дізнаються про особливості агротехнологій вирощування та зберігання популярних та прибуткових нішевих культур – спаржі, артишоку та шафрану, а також стратегії реалізації продукції.
«Інформаційні технології, цифровізація, штучний інтелект в агросфері» – слухачі курсу навчаться використовувати ШІ, аналітику даних, цифрові платформи та електронні інструменти для модернізації й підвищення ефективності агробізнесу.
«Менеджмент в агросфері» – слухачі курсу навчаться організовувати діяльність агробізнесу: опанують навички стратегічного планування, управління фінансами, виробничими процесами, персоналом, ризиками, впровадження інновацій в агросекторі.
«Основи фінансової грамотності в агросфері» – слухачі курсу дізнаються про особливості бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, управління ризиками й фінансовою стійкістю, інвестування та інноваційних управлінських практик в агросекторі.
Кожен навчальний курс включає п’ять модулів. Після реєстрації учасники одразу отримають доступ до відеоуроків та додаткових матеріалів. Навчатися можна в зручний для себе час і в зручному темпі. Після успішного проходження тестування надаються відповідні сертифікати про завершення курсу. Обрати курс та зареєструватися можна за посиланням.
Окрім навчання, учасники проєкту також отримають різнобічну підтримку. Зокрема, це супровід експертів-викладачів, які допоможуть із реєстрацією власного бізнесу, правильним поданням грантових заявок, написанням бізнес-плану тощо. HR-спеціалістка допоможе із правильним написанням резюме, мотиваційного листа та підготовкою до проходження співбесіди.
На сайті agrianalytica.com (розділ «AGRI: Робота») ветерани й ветеранки можуть знайти актуальні вакансії в агросекторі від агропідприємств-партнерів проєкту. Також на частині цих підприємств можна пройти стажування.
Також під час заходу представники профільних міністерств, органів місцевої влади та організацій, провідні агровиробники регіону та експерти з агробізнесу представили й інші можливості, спрямовані на підтримку ветеранів. Зокрема, заступниця директора Вінницької філії Вінницького обласного центру зайнятості Світлана Кривенко розповіла про грантові програми для фінансування бізнесу ветеранів Вінниччини.
Директор Інституту кормів Олександр Корнійчук розповів про унікальний проєкт «КЕМПА» – перший в області центр, де фермер-початківець зможе дізнатися від науковців та власників невеликих сімейних ферм, як започаткувати свою ферму з вирощування тварин – де закупити насіння, молодняк, чим його годувати, аби отримати приріст тощо.
Практичним досвідом працевлаштування ветеранів поділилася менеджерка відділу з підбору персоналу ТОВ «Сонях-фабрика смаку» Наталія Куба, а представник Вінницького відділення Укрдержфонду підтримки фермерських господарств Юрій Вельгус розповів про програми фінансування для агровиробників у 2025 році.
Як показує опитування, проведене серед ветеранів і ветеранок у рамках проєкту «Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор» у листопаді 2024 року, 45,2% опитаних хочуть відкрити власний агробізнес, а 28,6% – працевлаштуватися в агросфері. Проведений у Вінниці ярмарок вакансій доводить, що можливості для цього є. Головне – не боятися втілювати пробувати й використовувати всю можливу підтримку, яку наразі пропонують для ветеранської спільноти – це допоможе досягти успіху в обраній сфері.