Вiнницька торгово - промислова палата
Мапа сайту
(0432) 53-00-07
Головна » Медіа » Новини » Результати Шостого щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни» (жовтень 2022)
Результати Шостого щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни» (жовтень 2022)
Чт, 24 Листопада 2022, 09:25

До Вашої уваги результати Шостого щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни» (жовтень 2022). 

Щомісячне опитування керівників підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (далі ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША).  

Результати опитування показали значне погіршення очікувань і оцінок ділового клімату та загальноекономічного середовища. Зокрема, частка опитаних, що оцінили поточну фінансово-економічну ситуацію на підприємстві як погану, збільшилась із 21,1% до 26,7%. Також переважна більшість опитаних (73,9%) оцінила фінансово-економічну ситуацію на підприємстві як таку, що є гіршою.  

Ракетні удари по енергетичній інфраструктурі збільшили невизначеність у короткостроковій        (3-місячній) і довгостроковій (6-місячній) перспективах. Частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, збільшилась із 34,4% до 45,9%, а загальноекономічного середовища в цілому в країні — із 36,7% до 49,8%.  

У жовтні сповільнилися обсяги відновлення виробництва відповідно до довоєнного рівня. Зокрема, збільшилася частка підприємств, які працюють на 50 – 74%, порівняно з довоєнними обсягами: із 30% у вересні до 33% у жовтні. Також із 22,5% до 23,4% збільшився відсоток підприємств, у яких продажі знизились у жовтні порівняно з вереснем.  

Також сповільнилося відновлення експортної діяльності, хоча обсяги експорту відновлювалися. Частка опитаних, у яких обсяги експорту скоротились, зменшилась із 35,2% у вересні до 27,8% у жовтні. Водночас із 15,3% до 12,2% знизився і відсоток підприємств, які збільшували обсяги експорту. 

Рейтинг перешкод для бізнесу продовжує очолювати проблема зростання цін на сировину чи матеріали (70%). У 13 разів зросла актуальність проблеми перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням, яка посіла другу сходинку серед перешкод (51%). На третьому місці опинилась проблема складнощів з перевезенням сировини/товарів територією України (41%). 

Рівень довіри підприємців до держави зростає, але негативні оцінки державної політики щодо підтримки бізнесу продовжують переважати над позитивними. Частка позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу вперше зросла до 16% після трьох місяців              (із липня до вересня 2022 року), коли такі оцінки ставили лише 10% опитаних. Водночас негативно державну політику з підтримки бізнесу оцінило кожне п’яте підприємство (21%). 

Попри російські терористичні атаки на енергетичну інфраструктуру, український бізнес має позитивні очікування щодо відновлення та зростання на наступні два роки. Так, 37,5% опитаних керівників підприємств планують розширювати свою діяльність у наступні два роки. 

Звіт  «Український бізнес в умовах війни» (жовтень 2022англійською мовою за посиланням >> https://cutt.ly/MM4ttuI

Версія для друку
Версія для друку

Читайте також: