Вiнницька торгово - промислова палата
Мапа сайту
(0432) 53-00-07
Головна » Медіа » Новини » Результати Десятого Щомісячного опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (лютий 2023)
Результати Десятого Щомісячного опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (лютий 2023)
Ср, 22 Березня 2023, 11:54

Щомісячне опитування керівників підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (далі ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША).

Потреба у вичерпній інформації про економічну ситуацію є важливою для економічної політики під час війни. Для швидкого збору інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства ІЕД проводить щомісячне опитування підприємств із застосуванням підходу кон’юнктурних досліджень (або Business Tendency Survey). Методологію розроблено для оцінки ситуації з «базового рівня» суджень та очікувань основних економічних агентів підприємців та керівників підприємств.

Щомісячне опитування підприємств складається з двох частин регулярної та спеціальної.

Регулярно респонденти дають відповіді на питання про зміну основних показників діяльності та  короткострокові прогнози щодо майбутніх змін цих же показників. Мова йде про динаміку випуску
(виробництво), реалізації (продажі), експорту, заборгованостей, нових замовлень, зайнятості тощо.

Оцінки та очікування щодо змін ділового клімату та фінансовоекономічної ситуації на  підприємстві в перспективі на пів року також у фокусі нашої уваги. У цій частині опитування використано методологію кон’юнктурних опитувань, гармонізовану відповідно до вимог Joint Harmonised EU Programme of Business and Consumer Surveys (BCS).

Спеціальна частина щомісячного опитування підприємств присвячена впливу війни на виробничу діяльність підприємств та експорт, оцінкам державної політики з підтримки бізнесу. У випуску використано галузевий вимір в аналізі даних.

Як показали результати Десятого щомісячного опитування підприємств, незважаючи на високий рівень довгострокової невизначеності, очікування підприємств значно покращилися.

Оцінки поточної фінансовоекономічної ситуації та загальноекономічного середовища та очікування в піврічній перспективі покращуються три місяці поспіль, а рівень невизначеності в 6ти і 3місячній перспективі знижується кілька місяців поспіль.

Очікування в тримісячній перспективі щодо виробничих показників істотно покращились. Зокрема значення Індексу очікуваних змін обсягів виробництва суттєво збільшилось із 0,33 у січні до 0,47 у лютому 2023 року.

На ринку праці спостерігається зростання труднощів у пошуку як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників.

Перебої з електропостачанням, хоча і залишаються однією з основних проблем, істотно зменшили значення. Негативний вплив перебоїв з електро, водо та теплопостачанням знизився, але ця проблема все ще очолює рейтинг перешкод разом зі зростанням цін.

У січні 2023 року перебої з електропостачанням стали меншою проблемою, хоча більшості підприємств доводилося втрачати робочий час через вимкнення.

У середньому через вимкнення електроенергії підприємства втратили 15% загального обсягу робочого часу за січень, що демонструє покращення ситуації порівняно з попередніми місяцями (21% у листопаді та 23% у грудні).

Оцінки економічної політики держави покращилися. Зокрема у лютому 2023 року частота позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу збільшилась до 24% із 21% у січні, а негативних зменшилась із 15% до 11%.

Додаток: pdf файл 53 стор. – Додаток до листа № 21032023-0018 від 21.03.2023

Версія для друку
Версія для друку

Читайте також: