За інформацією Посольства України в Марокко, 11 березня 2024 р. Глава уряду Королівства Марокко Азіз Аханнуш підписав циркуляр про реалізацію «Пропозиції Марокко» (прим. тендеру) щодо розвитку сектору зеленого водню, який охоплює весь ланцюжок вартості даного сектору (копія додається).
Пропозиція адаптована до потреб інвесторів і дозволяє позиціонувати Королівство як конкурентоспроможного гравця з високим потенціалом. Курс на розвиток сектору «зеленого» водню був проголошений Королем Марокко 29.07.2023; відтоді урядові доручено розпочати швидку та якісну підготовку тендерних процедур з подальшою реалізацією «Пропозиції Марокко» у сфері «зеленого» водню з залученням міжнародних інвесторів та компаній.
У документі глави уряду викладені кроки для поетапної реалізації «Пропозиції Марокко», засоби, які використовує держава для забезпечення її успіху, а також ролі різних зацікавлених сторін; документ передбачає застосування цілісного, прагматичного та прозорого підходу для інвесторів в інтересах розвитку відновлюваних джерел енергії, раціонального використання природних ресурсів Королівства, географічного положення, інфраструктури та людського капіталу.
Урядовий документ складається з 6 частин: сфери застосування «Пропозиції Марокко», територія для реалізації проекту, інфраструктура, необхідна для розвитку сектору, заходи зі стимулювання вказаної пропозиції, процес відбору інвесторів і укладання контрактів між інвесторами та державними інституціями країни. Пріоритети надаватимуться інтегрованим проектам у сфері виробництва електроенергії, розвитку відновлюваних джерел енергії та електролізу до переробки зеленого водню в аміак, метанол, синтетичне паливо тощо, а також пов’язаної з цим логістики.
Урядовий документ заохочує створення інвестиційних консорціумів, які зацікавлені у виробництві екологічно чистого водню, його похідних з орієнтиром на внутрішній ринок Марокко та експорт.
Марокко позиціонує себе як основний постачальник водню в Європу завдяки природному фактору – фактору сонячних і вітрових ресурсів, особливо в південних регіонах, що дає їй конкурентну перевагу з точки зору виробництва зеленого водню. Використовуючи ці відновлювані ресурси, Марокко може виробляти водень екологічно чистим способом.
В контексті імплементації положень «Зеленої угоди» Євросоюз ухвалив рішення на користь Марокко про надання фінансової допомоги у розмірі 50 мільйонів євро для скорочення викидів вуглецю. Водночас, офіційний Рабат запропонував побудувати мережу водневих трубопроводів довжиною понад 5600 кілометрів, яка з’єднала б 11 країн Західної Африки. Ця ініціатива також є частиною проекту мароккано-нігерійського газопроводу, вартість якого оцінюється у близько 25 мільярдів доларів.
Додаток: згадане на 14 арк.