ТОВ «Асоціація експортерів і імпортерів «ЗЕД» з метою підтримки та розвитку експорту вітчизняних товарів інформує про наступні актуальні тенденції, що склалися на ринку товарів Республіки Казахстан у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19.
У Республіці Казахстан, як і в багатьох інших країнах світу, виникають серйозні зміни в економіці та, насамперед, у зовнішньоекономічній діяльності, які пов’язані з пандемією коронавірусу. Вищезазначене стосується таких питань, як зниження підприємницької активності та попиту на товари і послуги, падіння обсягів експортно-імпортних операцій, затримки відвантажень та розрахунків за товари, збільшення прецедентів з невиконання контрактів (форс-мажор), зміни курсу національної валюти, тощо.
Влада Республіки Казахстан у порівнянні з Україною вживала більш жорсткі заходи щодо попередження розповсюдження епідемії та регулювання в сфері економіки і тільки 11 травня 2020р. у країні було відмінено дію режиму надзвичайного стану, але зі збереженням карантинних обмежувальних заходів, що в свою чергу, змінює діапазон можливостей для українських суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. При цьому слід враховувати, що такі заходи в меншій мірі вдається спрогнозувати.
Слід також взяти до відома, що Казахстан, як торговий партер КНР та РФ, знаходиться під впливом економічних змін в цих країнах, у зв’язку із розповсюдженням епідемії з врахуванням того, що Китай виходить із епідемії, а РФ все більше потерпає. Останнє не виключає можливості запропонувати українську продукцію та послуги на заміну російській.
З 2014 року товарообіг між Україною та Казахстаном зменшився у п’ять разів, але українська продукція залишається відомою та користується попитом.
Наразі у Республіці Казахстан товари, щодо яких застосовуються заходи регулювання зовнішньоекономічної діяльності (обмежувального і стимулюючого характеру) розділено на декілька груп:
Товари, що заборонені до експорту з Республіки Казахстан з березня 2020 року та в яких є постійна потреба:
При цьому обмежувальні заходи, впроваджені у зв’язку з недостатніми запасами та обсягами власного виробництва в країні, доцільно розглядати у перспективі як можливості для українського експорту.
Товари, що користуються високим попитом та на імпорт яких з березня 2020 року діє знижена ставка ПДВ – 8% й інші пільги до 1 жовтня 2020 року:
Борошно пшеничне першого гатунку
Хліб пшеничний
Ріжки
Крупа гречана (ядриця)
Рис шліфований (круглозернистий)
Картопля
Морква столова
Цибуля ріпчаста
Капуста білокачанна
Цукор білий – цукор-пісок
Олія соняшникова
Яловичина
М’ясо курей
Молоко пастеризоване
Кефір
Масло вершкове
Яйце куряче (I категорія)
Сіль кухонна (крім “Екстра”)
Сир
Зниження ставки імпортного ПДВ разом із виваженою логістикою суттєво впливає на кінцеву вартість українських товарів на внутрішньому ринку Казахстану та має потенціал налагодження довгострокових відносин між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності обох країн.
Також, Республіка Казахстан за рішенням Євразійського економічного союзу звільнила від сплати імпортного мита медичні препарати та медичні вироби, що використовуються у боротьбі з вірусною інфекцією COVID-19.
Незважаючи на ситуацію, що склалася на товарному ринку Республіки Казахстан у зв’язку з поширенням епідемії коронавірусу, зберігся підвищений інтерес до деяких імпортних товарів серед компаній Казахстану.
Імпортні товари, в яких є стійка потреба у Республіці Казахстан:
Як показує практика, найбільшу маржинальність забезпечує поєднання достовірного оперативного аналізу кон’юнктури ринку і стратегічного розуміння потреб, виходячи зі структури змін у експорті. Це можливо отримати завдяки відповідним дослідженням, що у тому числі робить Асоціація «ЗЕД».
Як і раніше логістична складова експорту до Республіки Казахстан є важливою та складною, але варто зауважити, що намітилась приваблива тенденція щодо залізничних перевезень до Казахстану через територію Грузії та Азербайджану. У разі Вашої зацікавленості Асоціація «ЗЕД» може провести розрахунок вартості перевезень за цим маршрутом.
Стосовно автомобільних перевезень, то після значного зростання їх вартості з’явилася прогалина, що дає можливість контрактуватися за більш приємними тарифами по різним маршрутам перевезення до Казахстану. Також позитивну роль грає те, що український та казахстанський вантажний транспорт, який був задіяний для перевезень до країн ЄС (казахстанські перевізники працюють через Білорусь), зараз у зв’язку із падінням попиту на цьому напрямку може бути спрямований для роботи на ринку країн Центральної Азії.
З огляду на обмеження, що вводяться Казахстаном відносно країн ЄС з посилення контролю за переміщенням водіїв в період епідемії коронавірусу, може бути використаний європейський транспорт до кордону з Україною, а далі товар перевантажується на український транспорт для доставки в Казахстан.
Ситуація у зовнішньоекономічних відносинах України та Казахстану в період поширення коронавірусної інфекції швидко змінюється у розрізі товарів, ведення бізнесу, вартості транспортно-експедиційних послуг, нормативного регулювання, що призводить до ускладнення контрактів у частині захисту від комерційних ризиків та форс-мажорних обставин.
Враховуючи значний досвід Асоціації «ЗЕД» у експортно-імпортних операціях, ми готові надати: послуги з організації логістики, консультації з ведення бізнесу та мінімізації ризиків при розробці, укладанні та виконанні контрактів ЗЕД, послуги з митного оформлення товарів.
Республіку Казахстан також можна розглядати як торгівельний хаб відносно інших країн Центральної Азії. Тому будь-які комерційні напрацювання стануть корисними та затребуваними після подолання епідемії, в тому числі в контексті розвитку «Шовкового шляху».
Враховуючи все вищевказане, можемо зробити висновок, що ситуація з поширенням та впливом вірусу COVID-19 швидко змінює умови ведення міжнародного бізнесу з Казахстаном та певною мірою непрогнозована, що для ведення зовнішньоекономічної діяльності означає – треба приділяти більшу увагу актуальній інформації на товарних ринках, додатковому опрацюванню умов поставки та логістичного забезпечення.
Також зараз поширюється багато недостовірної інформації у ЗМІ щодо стану товарних ринків, це ускладнює ведення бізнесу та може призвести до збільшення ризиків та збитків, що в свою чергу потребує професійного поглибленого оперативного аналізу ситуації.
Асоціація «ЗЕД» разом із членами Ради з питань ЗЕД при ТПП України, а також спільно з партнерами з Казахстану пропонує консультаційні послуги та практичну допомогу для бізнесу, конкурентоспроможні тарифи на перевезення та логістично-експедиційну підтримку експортерів з метою подальшого плідного співробітництва та отримання усіма учасниками цих відносин бажаного комерційного результату.
вул. Новокостянтинівська, 1-А, к. 35
Київ, 04080, Україна
Тел.: 380 44 500-9380, Факс: 380 44 500-9310
E-mail: office@zed.ua
www.zed.ua