Вiнницька торгово - промислова палата
Мапа сайту
(0432) 53-00-07
Головна » Медіа » Новини » Результати Третього щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни»
Результати Третього щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни»
Пт, 05 Серпня 2022, 10:04

Представляємо вашій увазі Третій випуск щомісячного опитування підприємств «Український бізнес в умовах війни». 

Щомісячне опитування керівників підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (далі ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША).

З початком повномасштабної війни потреба у оперативній економічній інформації зросла. У квітні 2022 року в рамках зміни діяльності проєкту «Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю» ми почали регулярне швидке опитування підприємств щодо ключових показників ефективності (виробництво, продажі, експорт, імпорт, зайнятість, використання потужностей, нові замовлення тощо) на рівні компаній. Керівники підприємств надають інформацію про показники, порівняно з минулим місяцем, та очікувані зміни в перспективі наступних 2-3 місяців або півроку. Опитування в основному охоплює виробничі підприємства.
 
Результати Третього опитування показали, що на фоні зменшення рівня невизначеності як в середньо-, так й в короткострокових перспективах, виробничі очікування бізнесу покращуються. Зокрема, частка респондентів, що повідомили про зменшення виробництва, знизилась із 44,9% у червні до 27,5% у липні. Майже вдвічі знизився й відсоток тих, хто що планує зменшення виробництва: із 14,0% у червні до 8,7% в липні.
 
Зростає частка тих підприємств, які починають використовувати свої виробничі потужності ближче до довоєнних обсягів та очікують нових замовлень. Зокрема, у липні 36% підприємців почали працювати майже на повних обсягах виробництва (у травні було 17%,  у червні – 30%). Також із 17,8% до 9,4% зменшилась частка опитаних, які вважають, що кількість замовлень зменшиться.
Щодо зайнятості, то відсоток тих, хто очікує зменшення кількості працівників в липні знизився до 14,0% (у червні було 5,3%). З 21,6% до 15,8% зменшився відсоток представників бізнесу, які повідомили про збільшення кількості співробітників у вимушених відпустках.
 
Результати свідчать, що підприємства відновлюють запаси сировини й матеріалів, хоча ціни на них залишаються великою проблемою для підприємців. Зокрема, частка опитаних, що повідомили про збільшення запасів сировини за минулий місяць, збільшилася з 6,9% до 7,8%, тоді як із 46,9% до 36,0% зменшилась частка тих, що вказав на їх скорочення.
 
Водночас як показало опитування, відсоток, тих, хто очікує покращення загальноекономічного середовища на наступні 6 місяців зменшився з 46,1% до 34,2%. А от частка тих, хто вважає, що протягом майбутніх пів року загальноекономічне середовище не зміниться, збільшилась майже вдвічі, із 25,4% до 42,5%.
 
Також бізнес став гірше оцінювати державну політику. У липні 2022 року лише 10% представників бізнесу оцінили цю політику позитивно (у травні це було 19% та у червні – 16%). На думку наших експертів, це означає очікування чітких сигналів від держави щодо ключових правил економічного устрою під час війни.

У липні 2022 року серед головних перешкод для керівників підприємств були зростання цін на сировину або матеріали (62%), складнощі з перевезенням товарів Україною (47%), а також зменшення попиту на продукцію або послуги (36%). Водночас про проблеми з корупцією заявили лише 5% опитаних.

Версія для друку
Версія для друку

Читайте також: